Home > Blog > Uncategorized : Крадіжка особистості. Як не стати жертвою.

Вже давно не секрет, що відсканована або сфотографована копія паспорта ( ID -карти) або інших документів , що потрапила в руки шахраїв, може завдати серйозної шкоди громадянинові. За допомогою фотографії або ксерокопії вашого паспорта шахраї можуть оформити на вас кредит, продати вашу квартиру або «ощасливити» кримінальною справою . У даній статті я викладу основні способи , якими користуються шахраї для отримання персональних даних, а також розповім про можливі наслідки необережного поводження з особистими документами і приведу практичні рекомендації про захист ваших персональних даних.

 

Отже, основними прийомами, які використовують зловмисники для отримання персональних даних, є:

 

Фіктивний роботодавець.

Історії про шахрайські способах за отримати ваші персональні дані під виглядом роботодавця діляться на два види: прохання від потенційного роботодавця вислати кольорові відскановані копії паспорта та коду до початку роботи і скам-листи від імені широко відомих сайтів – майданчиків з працевлаштування.

Нещодавно до мене звернулася клієнтка, яка довірилася малознайомій персонажу, і під приводом працевлаштування в неіснуючу кур’єрську фірму з непоганою зарплатою , відправила йому скан копії свого паспорта і ідентифікаційного коду. Після отримання сканів, шахрай деякий час розповідав, що поки вакансія не звільнилася, а потім і зовсім перестав відповідати на дзвінки та повідомлення. В результаті подібної необережності, на клієнтку були оформлені три фірми, задіяні в протиправних схемах мінімізації сплати податків.

Однак від шахраїв страждають не тільки пересічні громадяни, але і репутація великих майданчиків з пошуку роботи. Шахраї розсилають на електронні адреси здобувачів роботи фейковий листи нібито від імені «технічного відділу» сайту з працевлаштування з проханням підтвердити свою особистість шляхом надання скана паспорта та коду.

 

 

«Чорний ринок» в даркнета .

Найменш розкриваються є випадки , коли зловмисник не входить в контакт з жертвою, а набуває персональні дані у анонімних посередників за електронні гроші. При бажанні, на спеціалізованих сайтах з торгівлі незаконними товарами і послугами можна знайти оптових торговців персональними даними. Фотографії вашого паспорта можуть потрапити до шахраїв не тільки через листування в соціальних мережах . Згадайте, зі скількома організаціями ви ділилися копіями паспорта ? У їх числі банки, в яких ви коли-небудь відкривали рахунки, відділи кадрів всіх фірм, де ви працювали, мобільні оператори, біржі з торгівлі крипто валютами, нотаріуси, державні та комерційні установи (від школи до ЖЕКу) і багато інших.

Якщо ж серед співробітників організації з’явився шахрай, то існує загроза «зливу» ваших персональних даних на тіньові майданчики даркнета .

 

Які ж небезпеки можуть вас подстерегат ь, в разі потрапляння персональних даних «не в ті руки»?

 

Небезпека перша. Оформили мікрокредит.

З лоумишленнікам досить фотографії вашого паспорта, щоб оформити на вас мікропозик або кредит.

Сьогодні в Україні існує як мінімум дес ять сервісів, що надають можливість отримати кредит онлайн, без офіційного працевлаштування, з поганою кредитною історією і без візиту в офіс. Позичальникові потрібно відправити фото паспорта. Для цього потрібна кольорова копія і телефон, щоб зробити фото.

Наведу приблизний план, яким користуються мош еннікі, щоб взяти мікрокредит на сторонню людину. Для його реалізації право порушників потрібно зовсім небагато.

1. Фото паспорта, коду і «селф» з відкритим паспортом на тлі особи жертви.

2. Разова З ним -карта.
3 . Дешевий смартфон .
4 . Дешевий ноутбук.
5 . « Лівий » інтернет.
6 . Фейковий аккаунт в Facebook .

Далі шахраї починають використовувати дані жертви.

Перший крок: вони реєструють передплачену пластикову карту на разову Сім-карту і на дані жертви . Грошовий рахунок потрібен шахраям для того, щоб отримати по вашим паспортним даним позику в мікрофінансової організації . Всі операції проводяться онлайн, але кредитна компанія не надішле гроші, якщо ім’я власника картки не співпаде з ім’ям позичальника .

Після виконання плану у зловмисників є багато часу на те, щоб сховатися. Обдурений чоловік дізнається про махінації лише тоді, коли йому подзвонять колектори і вимагатимуть повернути борг.

Список організацій, готових видати позику онлайн, доступний в інтернеті за запитом «взяти кредит без паспорта». Перша ж компанія пропонує дистанційно перевести необхідну суму на вашу карту, або віддати готівкою. В інструкції з оформлення кредиту зазначено, що для отримання грошей потрібно завантажити фото вашого паспорта.

 

Небезпека друга. Тепер ви директор «шарашкіної контори » .

Крім кредитоотримувача , ви ризикуєте стати власником «помийної» фірми. Щоб провернути таку аферу, злоумишл еннікам знадобиться я ться подільник і , – державний реєстратор підприємств , банкір . Проте , випадки оформлення організацій на ім’я жертв шахраїв не рідкість.

За допомогою компанії, оформленої на вас, порушники можуть ховатися від сплати податків і переводити свої грошові кошти. Як засновник товариства з обмеженою відповідальністю ви відповідаєте своїм майном в розмірі внеску до статутного капіталу , а як директор компанії, – несете адміністративну та кримінальну відповідальність за її діяльність. При цьому викрити шахраїв і довести свою правоту буває дуже складно.

Якщо відбулося несанкціоноване використання невідомими особами ваших документів, необхідно звертатися в правоохоронні органи. Ліквідувати організацію можливе за рішенням засновників або за рішенням суду. Цей процес непростий і тривалий. При цьому в разі ліквідації організації в судовому порядку обов’язок по ліквідації юридичної особи, включаючи майнову відповідальність, покладається судом на засновників. Найпростіший і надійний спосіб убезпечити себе від неприємностей – уважно ставитися до документів, котрі засвідчують особистість.

 

Небезпека третя. Ласкаво просимо в бомжі.

Отримавши копію вашого паспорта, шахраї можуть створити підроблений документ і на його основі здійснювати безліч операцій. Мабуть, найбільша серед них – це продаж вашої квартири. До групи ризику входять громадяни, які з яких-небудь причин тривалий час не проживають у власній квартирі: орендодавці, що працюють за кордоном.

 

Як практично захиститися від шахраїв ?

Є кілька рекомендацій, які допоможуть вам захистити персональні дані від шахраїв. По-перше, відправляючи копії своїх документів компаніям, обробляйте знімки в фотошопі. Помістіть на скане водяні знаки і вкажіть, для якої організації призначене фото. Намагайтеся ретушувати або приховувати вашу особисту підпис.

По-друге, стежте за своєю кредитною історією. Для цього потрібно звернутися Українське бюро кредитних історій і отримати список організацій, які видали позики на ваше ім’я. Це можна зробити платно – наприклад, за 5 0 ₴ на сайті https://www.ubki.ua .

По-третє, щоб не дати шахраям пере оформити з вас нерухомість, ви можете звернутися в он-лайн будинок юстиції і встановити заборону на вчинення правочинів з нерухомістю: https://online.minjust.gov.ua/managers/services/zaboron a

 

Яка існує відповідальність за крадіжку особистості?

Саме поняття «крадіжка особистості» не прописано в кримінальному праві України. Існує спеціальна норма, передбачена стати їй 182 КК України . Настає кримінальна відповідальність за сам факт :

– незаконного збирання, зберігання, використання, знищення, поширення конфіденційної інформації про особу або незаконна зміна такої інформації ;

– у формі штрафу від п’ятисот (8 500 ₴) до однієї тисячі (17 000 ₴) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян , або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.

А ось можливі наслідки крадіжки особистості вже підпадають під такі кримінальні статті, як шахрайство, підробка документів, фіктивне підприємництво, ухилення від сплати податків, відмивання грошей.

 

Контролюючи, кому , і з якою метою надавати свої персональні дані, які не будьте пара ІКОМ . Пам’ятайте, що в повсякденному житті ви в будь-якому випадку зіткнетеся з такою необхідністю при отриманні кредиту, відкриття рахунку, оформлення страховки, отриманні соціальних виплат. Однак розумна обережність і зважений підхід до розкриття особистої інформації, нікому не зашкодить.

CategoryUncategorized

© 2019 все права защищены.

Разработка сайта Разработка сайта
ЗАПРОСИТИ БЕЗКОШТОВНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ