Home > Blog > Uncategorized : Банк заблокував платіж. Вирішення проблеми.

Банк заблокував платіж. Вирішення проблеми.

Можна стверджувати, що за останні п’ять років, Нацбанк посилив фінансовий моніторинг банківських операцій як юридичних, так і фізичних осіб. При цьому основна робота покладена саме на банки, які зобов’язані відстежувати ризиковані операції клієнтів і повідомляти про них Держфінмоніторинг. Такі операції призупиняються.

Звітуючи за підсумками роботи за перший квартал 2019 року, Державна служба фінансового моніторингу зазначила, що з початку року направила правоохоронним органам 194 матеріалу, пов’язаних з легалізацією («відмиванням») коштів та з вчиненням інших кримінальних злочинів, на загальну суму понад 10 мільярдів гривень.

Фінансові операції, які підлягають моніторингу, подані в ст. 15 і 16 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування распросстранения зброї масового ураження». Операції банком призупиняються на 2 робочих дні включно з днем їх призупинення, і цей термін пролонгує вже безпосередньо Держфінмоніторинг.

Розглянемо основні випадки призупинення фінансових операцій клієнтів:
– на фізичну особу накладено санкції;
– неможливо ідентифікувати клієнта, в тому числі кінцевого бенефіціара або вигодонабувача;
– відсутня інформація про легальність походження коштів (при операції з великими сумами);
– підприємство – клієнт банку має ознаки фіктивності (співвідношення статутного капіталу і оборотів підприємства, особистість директора, його вік, рівень доходів, кредитна історія, і т. д.)

Випадок перший. На фізичну особу накладено санкції. Враховуючи протистояння України з Російською Федерацією, основними фігурантами санкційних списків є окремі російські громадяни і підприємства. Президент України Указом № 176 ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 21 червня 2018 року «Про застосування і внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». Цим рішенням внесені зміни в санкційний список, який тепер налічує вже 1759 фізичних осіб та 786 юридичних осіб, повідомляє прес-служба РНБО. За ініціативи Кабінету Міністрів України і Служби безпеки України були введені санкції до 30 юридичних і фізичних 14 осіб, у зв’язку з чим було оновлено санкційний список, який зараз налічує 1762 фізичні особи та 786 юридичних осіб.

Випадок другий. Неможливо ідентифікувати клієнта, в тому числі кінцевого бенефіціара або вигодонабувача. Не секрет, що в Україні великий і середній бізнес повсюдно використовує офшорні компанії, в якості засновників українських юридичних осіб. В 2016 році стартував міжнародний антикорупційний проект Open Ownership, основним завданням якого є створення світової реєстру бенефіціарних власників компаній. Україна приєдналася до цього глобального реєстру. У багатьох юрисдикціях, головною особливістю створення офшорних компаній є закритий реєстру підприємств, а також інститут номінальних засновників і директорів. Тому, таким клієнтам при відкритті рахунків в українських банках потрібно бути готовим розкрити кінцевого бенефіціара.

Випадок третій. Відсутня інформація про легальність походження коштів. Уявімо собі таку ситуацію. В банк звертається громадянин, який є засновником українського підприємства, з метою сформувати статутний капітал юридичної особи скажімо на 500 тисяч гривень шляхом внесення готівки в касу банку. Банк відмовить такому клієнту в проведенні цієї операції, без надання документів, що підтверджують законність походження такої суми. Такими документами можуть бути: податкова декларація про майновий стан і доходи фізичної особи; звіт по єдиному податку фізичної особи-підприємця, договори на відчуження клієнтом нерухомості, транспортних засобів, цінних паперів з документами, що підтверджують проведення розрахунків.

Випадок четвертий. Підприємство – клієнт банку має ознаки фіктивності. При відкритті рахунку, керівник підприємства заповнює анкету-опитувальник для служби внутрішнього фінансового моніторингу банку, в якій вказує приблизні обороти по рахунку за квартал, кількість найманих працівників, розкриває інформацію про структуру засновників, корпоративних зв’язках з іншими підприємствами, вказує основних клієнтів. Так ось, основними причинами для блокування коштів на рахунку можуть бути:
– проведення фінансових транзакцій, у багато разів перевищують заявлені;
– засновник або директор, раніше судимий за скоєння майнових злочинів і така судимість не знята або не погашена;
– засновник або директор внесений до Єдиного реєстру боржників;
– засновник або директор одночасно виступає керівником або власником інших підприємств (більше трьох);
– засновник або директор має прострочену заборгованість за кредитами в цьому банку;
– на підприємстві з багатомільйонними оборотами відсутні офіційно працевлаштовані співробітники.

Також, у категорію сумнівних операцій можуть потрапити випадки дроблення цільових надходжень, або коли на рахунки осіб з низьким рівнем доходу (студентів, пенсіонерів) надходять значні суми. За законом, обов’язок доказування легальності операції покладається на банк, однак Нацбанк постійно посилює контроль над оборотами клієнтів банківської системи і реально штрафує деякі банки на багатомільйонні суми за недотримання вимог фінансового моніторингу.

У разі якщо банк призупинив фінансову операцію, слід з’ясувати у співробітників банку причину, і надати при необхідності додаткові документи. У будь-якому випадку, у клієнта повинні бути напоготові первинні документи, що підтверджують законність операції: договір, рахунок-фактура, накладна, акти виконаних робіт і т. д.

До речі, банк має право періодично звіряти актуальність раніше поданих клієнтом відомостей. Тому, у разі проведення будь-яких змін за реєстром у юридичної особи, або зміни паспортних даних у громадянина, банк має право зажадати відповідні підтверджуючі документи. На сайті Державної Міграційної Служби України працює електронний сервіс «База недійсних документів». Тому, у випадку, якщо керівник підприємства загубив свій паспорт, також є ймовірність, що обслуговуючий банк про це дізнається і заблокує видаткові операції за рахунком до отримання ним нового паспорта (ID карти). Також загальнодоступні дані з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. І в разі, якщо на підприємстві змінився розпорядник рахунку: директор або інша особа, яка має право підпису фінансово-банківських документів, банк має право заблокувати видаткові операції за рахунком такої юридичної особи до проведення процедури переоформлення рахунку на нового розпорядника.

Якщо у Вас виникла конфліктна ситуація з обслуговуючим банком з приводу блокування Ваших платежів, звертайтеся за кваліфікованою юридичною допомогою. Я гарантую проведення переговорів зі співробітниками банку, з’ясування причин блокування платежу і надання консультацій з приводу усунення причин блокування грошових коштів.

CategoryUncategorized

© 2019 все права защищены.

Разработка сайта Разработка сайта
ЗАПРОСИТИ БЕЗКОШТОВНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ