
Зараз 75 держав світу використовують міжнародні номери банківських рахунків. Україна стала 76-ю державою, яка перейшла на систему міжнародних стандартів у нумерації банківських рахунків. Згідно постанови Національного банку України від 28.12.2018 № 162 “Про запровадження міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні» всі банки України переходять на міжнародні номери банківських рахунків з метою спрощення операцій між банками різних країн.
Ця статтею я спробував роз’яснити всі основні питання, які виникнуть у клієнтів банків у зв’язку з переходом на IBAN, тому вона оформлена у форматі «питання-відповідь».
Що таке рахунок у форматі IBAN?
< span style= “font-weight: 400;” >це міжнародний номер банківського рахунку відповідно до національного стандарту України» фінансові операції ” і стандартів Євросоюзу.
Кого торкнеться перехід на новий формат рахунків?
Абсолютно всіх. Всі банки, платіжні системи, органи казначейства, а також їх клієнти: фізичні особи, підприємства, установи та організації, які коли-небудь відкривали рахунки в банках.
Як виглядає IBAN-код?
< span style= “font-weight: 400;” >номери рахунків IBAN складатимуться з 29 буквено-цифрових символів.
Вони умовно поділяються на дві групи.
Перші 10 знаків – код країни, контрольне число і код банку. Зокрема, перші дві букви UA вказують на код країни, в даному випадку це Україна.
Наступні за кодом країни два символи – контрольні, вони призначені для перевірки достовірності рахунку та захищає інформацію від помилок при внесенні даних.
Наступні шість цифр – код МФО банку.
Друга група символів, що складається з 19 знаків, – безпосередньо номер рахунку клієнта банку. Причому перші в цій групі п’ять нулів, як правило, доповнюють IBAN до 29 знаків, а останні 14 символів є безпосередньо номером рахунку.
Хто спонсорує і заробляє?
Обслуговуючий банк зобов’язаний повідомити своїх клієнтів про перехід на міжнародну нумерацію рахунків. Нові реквізити вказуються в інтернет-банку в особистому кабінеті кожного клієнта. Щоб самостійно конвертувати старі номери рахунків в міжнародну систему IBAN, а також мати можливість перевіряти достовірність банківських рахунків резидентів всіх країн учасників IBAN, можна придбати софт мінімум за 400 Євро в рік.
Можливі варіанти платежів за цей софт виглядають таким чином:
Сайт, на якому продається дане програмне забезпечення: www.iban.com.ua, був створений в 2015 році. Партнерами цього нового продукту в Україні є євросистеми Дойчебанку, банку Франції, SWIFTREF, а також Vocalink – компанія платіжних систем зі штаб-квартирою у Великобританії.
Як відбуватиметься перехід на новий формат рахунків?
Банки:
- З 5 серпня по 31 жовтня 2019 року:
- Будуть приймати до виконання документи на переказ коштів/зараховувати кошти на рахунок отримувача за реквізитами, варіації заповнення яких вибрав клієнт-платник;
- Будуть повідомляти контролюючі органи про зміну діючих рахунків клієнтів – суб’єктів господарювання за стандартом IBAN
- З 5 серпня 2019 року:
- відкриватимуть рахунки (поточні, депозитні) відповідно до вимог стандарту IBAN; < /li>
- забезпечуватимуть формування виписки за рахунком клієнта з дати відкриття рахунку та суми вхідного залишку за діючим рахунком до зміни рахунку за стандартом IBAN, з подальшим підтвердженням операцій на будь-яку дату після зміни діючого рахунку клієнта відповідно до стандарту IBAN; < /span> < / li>
- виконуватимуть документи на арешт коштів/примусове списання/стягнення коштів незалежно від номера рахунка, зазначеного у цих документах (діючий рахунок зміни за стандартом IBAN/за стандартом IBAN).
< B > клієнти: < / b>
-
- До 5 серпня 2019 року отримали від банку інформацію про зміну чинного рахунки за стандартом IBAN для інформування своїх контрагентів і вказівки в розрахункових документах. При цьому зміна чинного номера рахунку за стандартом IBAN не призводить до зміни положень договору (договору банківського рахунку/розрахунково-касового обслуговування/банківського вкладу тощо).
- З 5 серпня по 31 жовтня 2019 року в документах на переказ коштів можуть заповнювати реквізити «Код банку» та «Рахунок» у будь-яких варіаціях. Так, у документах на переказ коштів у реквізитах платника / отримувача можуть заповнювати як кілька реквізитів (номер рахунка платника / отримувача та код банку платника/отримувача), так і номер рахунка платника/отримувача за стандартом IBAN. У разі заповнення номера рахунка платника / отримувача за стандартом IBAN у реквізиті ” Код банку платника / отримувача» зазначатиметься нуль.
< li > < span style=”font-weight: 400;”>з 1 листопада 2019 року до реквізитів розрахункового документа «Рахунок ” зазначатимуть номер рахунка платника / одержувача лише за стандартом IBAN.
Як буде проходити зміна рахунків?
< span style= “font-weight: 400;” >діючі номери рахунків будуть змінені відповідно до вимог стандарту IBAN, про що банк самостійно повідомить ДФСУ згідно з установленим порядком. Водночас зміна діючого номеру рахунку за стандартом IBAN не призводить до зміни положень договору (договору банківського рахунку / розрахунково-касового обслуговування / банківського вкладу та т. д.).
Що буде, якщо відправити платіж за старими реквізитами?
З 5 серпня по 31 жовтня 2019 року можете відправляти/отримувати платежі як раніше, так і на рахунок в новому форматі. Банк буде проводити всі платежі. З 1 листопада платежі будуть здійснюватися тільки з використанням IBAN.
чи Потрібно мені повідомляти своїх партнерів або переукладати
< b> діючі угоди, контракти з ними?
< span style=”font-weight: 400;”>з 5 серпня по 31 жовтня 2019 року банки прийматимуть платіжні документи за старими реквізитами. З 1 листопада 2019 року застосування IBAN буде обов’язковим для клієнтів всіх Банків України при здійсненні переказів грошових коштів як в національній, так і в іноземних валютах, в тому числі і транскордонних переказів. Тобто всі переклади з 1 листопада 2019 року будуть здійснюватися тільки з використанням IBAN. Раджу внести зміни в договорах з партнерами до 1 листопада 2019 року.
чи будуть також змінені рахунки в іноземних валютах?
IBAN поширюється на поточні, вкладні (депозитні) рахунки фізичних і юридичних осіб, рахунки умовного зберігання (ескроу), кореспондентські рахунки банків та внутрішньобанківські рахунки. Бюджетні рахунки, відкриті Казначейством України, також мають номер рахунку IBAN.
Що буде, якщо відправити платіж за старими реквізитами?
З 5 серпня по 31 жовтня 2019 року можете відправляти/отримувати платежі як раніше, так і на рахунок в новому форматі. Банк буде проводити всі платежі. З 1 листопада платежі будуть здійснюватися тільки з використанням IBAN.
В якості резюме цієї статті, рекомендую клієнтам до 1 листопада 2019 року внести зміни у всі діючі угоди і первинні документи, що супроводжують договірні правовідносини. Для того щоб ці зміни були юридично грамотно оформлені, не економте на професіоналах.